הרב דוד אוחיון - ברכת אברהם משיב כהלכה

שאלה:

עמדתי בצומת ברמזור אדום, רכב שהגיע מאחורי התנגש בי קלות וגרם נזק לטמבון הרכב ולפנסים האחוריים. שמאי רכב העריך את הפגיעה בסכום גבוה יחסית, השאלה היא האם אני רשאי לקבל מביטוח הרכב את כל הסכום, כאשר אני יודע בוודאות שהתשלום גבוה יותר מן הנדרש לתקן את הרכב, או שעלי לקבל רק את דמי התיקון.

 

תשובה:

הנך רשאי לקבל מחברת הביטוח את מלוא התשלום אותו הם מציעים לך לתיקון הרכב, כמו כן מותר לך מלכתחילה לדרוש מהם את מלוא התשלום שקבע השמאי. זאת מאחר שהרכב הפוגע משלם לחברות הביטוח על פוליסת הביטוח, ובזה רוכש הוא פוליסה אשר במסגרתה מתחייבת חברת הביטוח לשלם לנפגע במקרה של תאונה, את הסכום שיקבע ‘לפי הערכת שמאי’.

לפיכך הנך רשאי לקבל או לתבוע מאת חברת הביטוח את התשלום המלא אותו התחייבה חברת הביטוח לבעל הפוליסה לשלם במקרה של תאונה. ללא קשר לדמי התיקון המגיעים לך על פי דין התורה.

 

מקורות:   

בשולחן ערוך חושן המשפט סימן מ’ סעיף א’, מבואר כי יש ביד האדם היכולת לחייב עצמו בממון, למרות שאיננו חייב בו מעיקר הדין. לפיכך מאחר וחברות הביטוח חתומות על הסכם עם הלקוח, כי מתחייבים הם לשלם לנפגע במקרה של תאונה, כפי הערכת שמאי. מדין תורה במקרה של תאונה מחוייבים הן לשלם לנפגע את הסכום שיקבע שמאי רכב. ללא קשר או תלות בסכום הנדרש לתיקון הרכב.

כדברים אלו, כתב הגאון הרב משה שטרנבוך, בשו”ת תשובות והנהגות, חלק ג’ סימן תמ”ד. כמו כן מובא בתוספת ביאור, בקובץ שערי צדק ז’, בדברי הגאון הרב זלמן נחמיה גולדברג זצ”ל. כך העלה להלכה, בשו”ת ברוך אומר סימן ז’, לראב”ד ירושלים הגאון הרב ברוך שרגא שליט”א.

כך גם פסקו חברי בית הדין שעל ידי המועצה הדתית בירושלים, הרב אברהם דוב לוין, הרב נחום אייזנשטיין, הרב טוביה גולדשמידט. מופיע בפסקי דין – ירושלים, דיני ממונות ובירורי יוחסין י”ד עמוד של”ח, בפסק דין שכותרתו תביעת ביטוח על רשלנות רפואית.

לתשומת לב הגולשים:

אין ללמוד הלכה ממקרה אחד למקרה אחר, אלא על כל מקרה לגופו יש לשאול שוב ולקבל תשובה ספציפית, כיון שהדין עלול להשתנות בשל שינויים קלים בנידון. ובאופן כללי, עדיף תמיד ליצור קשר אישי עם רבנים, ולברר את ההלכות פנים אל פנים, ולא להסתפק בקשר וירטואלי ו\או טלפוני.

פרסם כאן!
כל ההכנסות קודש לעמותת 'ברכת אברהם'. גם צדקה מעולה, גם פרסום משתלם לעסק שלכם.

לא מצאתם תשובה?

שאלו את הרב וקבלו תשובה בהקדם.

נהנתם? שתפו גם את החברים

מאמרים אחרונים

בטח יעניין אתכם!

צור קשר