חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
הרב מאיר פנחסי

ארץ השואל: ישראל

שאלה:

אני בת 39 רווקה מסורתית ,ללא בן זוג . האם מותר להביא ילד לעולם מבנק הזרע (מבחור יהודי כמובן ) .
אני מפחדת לפספס את חלון ההזדמנויות.

תשובה:

שלום וברכה,

אני מבין מאוד לליבך, אבל מצד דת משה וישראל, אין שום צד היתר הילכתי בדבר זה, וכמה וכמה חששות ואיסורים עלולים להיווצר בלקיחת זרע. ורוב ככל הפוסקים לא התירו לעשות כן ומכללם מרן הרב עובדיה יוסף זצוק”ל, ועל כן יש לך להימנע מכל וכל מלעשות מעשה מכוער זה.

והרבי בתפלה לבורא עולם שימצא לך בקרוב את בן זוגך משורש נשמתך, ושערי דמעה ללא ננעלו, וקרוב ה’ לכל אשר יקראוהו באמת, ואל יימנע עצמו מן הרחמים.

בברכה רבה

הרב מאיר פנחסי

מקורות ונימוקים:

החששות הכרוכות בבנק זרע:

כבר כתב מרן הרב יוסף שלום אלישיב זצוק”ל בקובץ תשובות ח”ג (סי’ קצ) שלקחת זרע מבנק הזרע יש כמה חששות בכך, אחד שיש פוסקים דס”ל דזה נחשב כביאת איסור. ועוד, שיש חשש של אח נושא אחותו, וגם חשש פריצות ועוד.

גם מרן הרב עובדיה יוסף זצוק”ל אע”ג שבשו”ת יביע אומר ח”י (אהע”ז סי’ י’), כתב שאין הוולד פגום, מ”מ כבר העיד הגר”י ברכה בשו”ת ברכת יהודה ח”ז (אהע”ז סי’ א או’ ג’) ששאלו על כך לצורך בחורה רווקה מבוגרת, והשיב לו הרב, שלא התיר לכתחילה אלא אם כבר נעשה שהוולד לא פגום, אבל אין להתיר זאת לכתחילה מפני כמה חששות. וגם בשו”ת שרדי אש ח”א (סי’ עט) חשש בלקיחת זרע מיהודי משום חשש אח נושא אחותו. וכ”כ בשו”ת ישכיל עבדי ח”ה. וכ”כ בשו”ת אשר חנן ח”ו (אהע”ז סי’ נג), שהדבר מהווה פריצות נוראה.

וגם בשו”ת חלקת יעקב (אעה”ז סימן יד) כתב לצווח ע”ד זה, ועמד משתומם כיצד יש מי שכתב להתיר זאת,  והלא הוא דבר משוקץ ומתועב כזה שגם הקתולים והעומדים בראשם יצאו בתוקף עוז בגילוי רעת לאסור מעשים מכוערין כאלו הדומין למעשה ארץ מצרים וכנען ותועבותיהם ואנו עם הסגולה עם הנבחר עם תוה”ק בנאמרה מפי הגבורה נתיר לעשות שיקוץ ותיעוב כזה האם אין זה חילול השם היותר גדול.

וכ”כ להחמיר בשו”ת מנח”י ח”ד (סימן ה’) ובשו”ת ויצבר יוסף, ובשו”ת דברי יואל (סימן קז) ובשו”ת חשב האפוד (סימן קמ), ובשו”ת צי”א ח”ט (סי’ נא). ועל כן אין לסמוך בכך על המתירים.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לתשומת לב הגולשים:

אין ללמוד הלכה ממקרה אחד למקרה אחר, אלא על כל מקרה לגופו יש לשאול שוב ולקבל תשובה ספציפית, כיון שהדין עלול להשתנות בשל שינויים קלים בנידון. ובאופן כללי, עדיף תמיד ליצור קשר אישי עם רבנים, ולברר את ההלכות פנים אל פנים, ולא להסתפק בקשר וירטואלי ו\או טלפוני.
כל התשובות הינם תחת האחראיות הבלעדית של הרב המשיב עצמו, ולא באחראיות האתר ו\או ראש המוסדות.

פרסם כאן!
כל ההכנסות קודש לעמותת 'ברכת אברהם'. גם צדקה מעולה, גם פרסום משתלם לעסק שלכם.

לא מצאתם תשובה?

שאלו את הרב וקבלו תשובה בהקדם.

נהנתם? שתפו גם את החברים

מאמרים אחרונים

בטח יעניין אתכם!

צור קשר

מזכירות:

סגולת מרן החיד"א זצ"ל להרמת המזל

הגאון ראש המוסדות שליט”א ביחד עם עשרות תלמידי חכמים מופלגים יעשו עבורכם סגולת החיד”א להקמת המזל, בעת פתיחת ההיכל.

בחסדי ה’ רבים נושעו מעל הטבע!

השאירו את הפרטים ובע”ה נחזור אליכם

הרב והאברכים בפתיחת ארון קודש