חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
הרב מאיר פנחסי

ארץ השואל: ישראל

שאלה:

אם התקלקל הריבוע של התפילין בקצותיו עם הזמן, ומחמת המכות שקיבל קצת התעגל, האם זה פוסל, ומה הגדר של “התעגל ” [ מלשון עיגול, שזה כבר לא ממש ריבוע בקצה ] שפוסל אם זה באמת פוסל?

תשובה:

כל שנראה לעין שהוא מרובע סגי, ואין צריך שיהיה מדויק לפי כלי מדידה. ואפילו השתפשפו הפינות שבגג התפילין מעט אינו מעכב כלל לפי שאי חסרון בעצם ריבוע שלהן.

 

מקורות ונימוקים:

לענין חוד בריבוע הבתים, נראה דלא בעינן שיהיו חדים. דהרי הרמב”ם (שם הל’ ב’ וג’) כתב בסדר עשיית הבתים, שלוקחין עץ מרובע אורכו כרחבו וכו’, וחופרין בו שלשה חריצין כדי שיעשה לו ארבע ראשין, ולוקחין עור ומרטיבין אותו במים ומשימים בו את העץ, ומכניסים את העור בין כל חריץ וחריץ וכו’, ומניחין את העור על העץ עד שייבש, ואח”כ חולץ העור מעל גבי האימום של עץ, ונמצא העור שיש בו ארבעה בתים פנויים, ע”כ. והרי אם לוקחין עור רטוב ותוחבין בו את העץ, אפילו אם ימתחנו בחוזק, אי אפשר שיהא חוד בריבוע הבית, ואם איתא דבעינן שיהיו חדים, היה לו לומר שאח”כ ישפשף הפינות והקצוות כדי שיהיו חדים, אלא ודאי לא בעינן שיהיו חדים. אלא כיון דמיחזי כריבוע כשר, וריבוע קרינא ביה. וכן הוכיח בשו”ת אור לציון ח”א (סי’ ד’). וראה עוד בביה”ל סי’ לב ד”ה נתקלקל), וכ”כ בספר ערוך השולחן (סי’ לב סעיף עז) דאם הריבוע עצמו לא התקלקל אע”ג שהקלקלו החודים של הבתים, לא ניתנה תורה למלאכי השרת, יעו”ש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לתשומת לב הגולשים:

אין ללמוד הלכה ממקרה אחד למקרה אחר, אלא על כל מקרה לגופו יש לשאול שוב ולקבל תשובה ספציפית, כיון שהדין עלול להשתנות בשל שינויים קלים בנידון. ובאופן כללי, עדיף תמיד ליצור קשר אישי עם רבנים, ולברר את ההלכות פנים אל פנים, ולא להסתפק בקשר וירטואלי ו\או טלפוני.
כל התשובות הינם תחת האחראיות הבלעדית של הרב המשיב עצמו, ולא באחראיות האתר ו\או ראש המוסדות.

פרסם כאן!
כל ההכנסות קודש לעמותת 'ברכת אברהם'. גם צדקה מעולה, גם פרסום משתלם לעסק שלכם.

לא מצאתם תשובה?

שאלו את הרב וקבלו תשובה בהקדם.

נהנתם? שתפו גם את החברים

מאמרים אחרונים

בטח יעניין אתכם!

צור קשר

מזכירות:

סגולת מרן החיד"א זצ"ל להרמת המזל

הגאון ראש המוסדות שליט”א ביחד עם עשרות תלמידי חכמים מופלגים יעשו עבורכם סגולת החיד”א להקמת המזל, בעת פתיחת ההיכל.

בחסדי ה’ רבים נושעו מעל הטבע!

השאירו את הפרטים ובע”ה נחזור אליכם

הרב והאברכים בפתיחת ארון קודש