חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
לוגו משיב כהלכה

ארץ השואל: ישראל

שאלה

ראיתי בגינה אמא אחת שהעירה לבת שלה שהיא “ילדה רעה”. באמת הילדה לא התנהגה יפה, אבל המראה הזה הכעיס אותי. אני חושבת שהורים כאלו רק הורסים את הילדים שלהם בידיים… צריכים לתת אימון לילדים, אין ילד רע, אין דבר כזה, זה כאב לי מאוד אולי בגלל שבפנים גם אני “פצועה” מהילדות, מהחינוך הקשוח שקיבלתי, אני חושבת שמחמת התנהגות כזו של הורים, ילדים באמת בסוף לא הולכים בתלם. רציתי לדעת אם אני צודקת שזה מקומם או שאני מגזימה?

תשובה

הדברים נכונים מאד לגבי אמון שאנו נותנים בילד. כמה שנרשום בצ’יק של הילד כך הוא יתן כיסוי אין ספק. וכל שכן שאין להדביק תוויות של “ילדה רעה” וכדומה.

אך גם בשום אופן אי אפשר לשפוט את האמא בגינה, וגם לא את ההורים שלך.

כמו שאת בטוחה שאין ילד רע (ואולי רצית להמשיך יש ילד שרע לו..)

כך אני מאמינה שאין אמא רעה בשום אופן בעולם, אולי יש אמא טועה וזה בסדר הקב”ה לא הביא את הילדים למלאכי השרת אלא לבני אדם וממילא ברור שנטעה, וטעויות כאלו אינם פוסלים את ההורים מהתפקיד שהקב”ה נתן להם כמחנכים.

כמו שחשוב מאד מאד האמון בילדים חשוב פי כמה האמון בהורים שעושים את המקסימום בשביל ילדיהם.

נראה לי שאם נכוון אמון מלא להורים  (בלי אבל וכו’…) נראה תוצאות יותר טובות בשטח

כי מה שקורה במצב הזה הגולם קם על יוצרו ויש אוירה שמותר הכל כי בעצם ההורים לא יודעים לחנך ומה יעשה הנער ולא יחטא, באיזשהו מקום אנו מאפשרים לילד ומסכימים עם התנהגותו הלא טובה עד שההורה ישנה את דרכו.

ושלא תביני לא נכון אני בעד שהורים יעשו בדק בית ויבדקו איפה צריכים לשפר ולהתייעל, אבל ממקום מאד אובייקטיבי. לא ממקום של אשמה ושל תוצאה של התנהגות של ילד. אלא ממקום של אני מול בוראי.  ולא הילדים יהוו את ההוכחה אם נהגתי נכון או לא. (יכולה להביא לך רשימה של גדולים וטובים שחינכו להפליא וילדיהם לא ממש הלכו בתלם….)

אז דברייך נכונים אבל נשבה מהם מאד רוח של האשמה הורית וזה בעיני צרת הדור שלנו.

וכבר אמר הרב וולבה זצ”ל שהכפירה בדור אחרון תהיה הכפירה בבחירה חופשית וזה מה שאנו עושים בלי לשים לב, חושבים שכל הבחירה של הבנים היא תוצאה ישירה (ובלעדית) ממעשי ההורים…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לתשומת לב הגולשים:

אין ללמוד הלכה ממקרה אחד למקרה אחר, אלא על כל מקרה לגופו יש לשאול שוב ולקבל תשובה ספציפית, כיון שהדין עלול להשתנות בשל שינויים קלים בנידון. ובאופן כללי, עדיף תמיד ליצור קשר אישי עם רבנים, ולברר את ההלכות פנים אל פנים, ולא להסתפק בקשר וירטואלי ו\או טלפוני.
כל התשובות הינם תחת האחראיות הבלעדית של הרב המשיב עצמו, ולא באחראיות האתר ו\או ראש המוסדות.

פרסם כאן!
כל ההכנסות קודש לעמותת 'ברכת אברהם'. גם צדקה מעולה, גם פרסום משתלם לעסק שלכם.

לא מצאתם תשובה?

שאלו את הרב וקבלו תשובה בהקדם.

נהנתם? שתפו גם את החברים

מאמרים אחרונים

בטח יעניין אתכם!

סימן שאלה לבן על רקע צהוב
הרה"ג דוד אוחיון

כשיבוא המשיח ועובדי האלילים יאמינו בה’ – האם תהיה להם סליחה?

מקורות ונימוקים: בתהילים כ”ב פסוק כ”ח נאמר: “יִזְכְּר֤וּ׀ וְיָשֻׁ֣בוּ אֶל־ה’ כָּל־אַפְסֵי־אָ֑רֶץ וְיִֽשְׁתַּחֲו֥וּ לְ֝פָנֶ֗יךָ כָּֽל־מִשְׁפְּח֥וֹת גּוֹיִֽם”, ע”כ. בפירוש האלשיך על תהילים

לתוכן המלא »

צור קשר

מזכירות:

סגולת מרן החיד"א זצ"ל להרמת המזל

הגאון ראש המוסדות שליט”א ביחד עם עשרות תלמידי חכמים מופלגים יעשו עבורכם סגולת החיד”א להקמת המזל, בעת פתיחת ההיכל.

בחסדי ה’ רבים נושעו מעל הטבע!

השאירו את הפרטים ובע”ה נחזור אליכם

הרב והאברכים בפתיחת ארון קודש